Verimli Ders Çalışma Yöntemleri
2 ay önce
2 ay önce

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Hepimiz gelecekte iyi bir mesleğe sahip olmak isteriz. Hedeflerimizi gerçekleştirmek içinde çok çalışmak zorundayız. Ancak ders çalışamıyorum veya çalışsam da anlamıyorum diyorsanız size yardımcı olacak verimli ders çalışma yöntemleri var. Bu yöntemleri kullanarak öğrenme hızınızı arttırabilir, bilgileri daha kalıcı hale getirebilirsiniz.

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri ve 6 Püf Noktası

1-)Dikkat Dağıtıcılardan Arınmış Bir Ortam Hazırlayın

Daha verimli bir ders çalışma ortamı için dikkat dağıtıcı aletlerden, seslerden uzak olmalısınız. Çalışırken elektronik cihazları uçak moduna alıp, sesli ortamdan kaçınmalı, tüm dikkatinizi derse verebilmeli ve asla dikkatinizi kaybetmemelisiniz.

2-)Bir Çalışma Rutini Oluşturun

Kendinize bir çalışma programı oluşturun ve ona sadık kalın. Düzenli bir rutin oluşturmanın, çalışma performansı üzerinde gözle görülür etkileri vardır.

3-)Çalışma Sürenizi Parçalara Bölün

Tüm çalışmanızı bir oturuşta bitirmeye çalışmayın. Dikkat dağınıklığı yaşamamak için çalışma saatleri 30 dakikayı geçmemelidir. Daha verimli bir çalışma için pomodoro tekniğini kullanabilirsiniz;

  1. Pomodoro tekniği kısa süreli çalışmalar ve küçük molalardan oluşuyor.
  2. Her seans 25 dakika çalışma ve ardından verilen 5 dakikalık ufak bir moladan oluşur.
  3. Bu toplam 30 dakikalık süreç 1 pomodoro eder.
  4. Bu süreç 4 kez tamamlanınca 25 dakikalık daha uzun bir mola verilir.
  5. Gün içersinde 8 ile 16 pomodoro ideal kabul edilmekte.
  6. Pomodoro tekniğini uygularken uymanız gereken önemli bir kural var. 25 dakikalık çalışma seansı boyunca tüm dikkatinizi yaptığınız işe vermeli, mola sırasında ise yaptığınız işle alakalı bir şey düşünmemelisiniz.

4-)Sayfa Üzerine Özet Notlar Oluşturmak

Önemli noktaların altını çizme tekniğine çok fazla güvenmeyin. Önemli yerleri vurgulamak, birden çok kez gözden geçirilmiyorsa metnin ezberlenmesine yardımcı olmaz.

Kağıt parçaları üzerinde şemalar ve küçük özetler oluşturmak bizi okuduğumuz bilgileri yeniden formüle etmeye zorlar. Bu işlem okuduğumuzu daha iyi anlayabileceğimiz not kombinasyonları oluşturmamızı kolaylaştırır ve daha verimli bir ders çalışma süreci elde etmiş oluruz.

5-)Ezber Yapmaktan Kaçının

Metinlerde yer alan bilgileri, hayatınızın bölümleriyle ilişkilendirin, kendi kelimelerinizle yeniden formüle edin ve bildiğiniz örnekleri kullanın.

6-)Öğrendiklerinizi Başkasına Anlatın

Öğrendiklerinizi kendi kelimeleriniz ile bir başkasına anlatmak, öğrendiklerinizin aklınızda daha uzun süreli yer edinmesine yardımcı olur. Aynı zamanda öğrendiklerinizi değerlendirmeniz ve öğrendiğinizi düşündüğünüz noktaları tespit etmenize olanak sağlayacaktır.

Son olarak; verimli ders çalışmanın püf noktası stresten arınmak ve odaklanmaktır. Kendinizi yeteri kadar zorlarken aşırıya kaçmamalı ve kendinizi neden öğrenemiyorum diye yermemelisiniz. Hedefinize ulaşmak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olurken, stresten ve gelecek kaygısından uzak olmalı ve tüm dikkatinizi o an yaptığınız işe vermelisiniz.

Psikolojik Danışman Gökberk ÜSTÜNER

Paylaşın

En Çok Okunanlar
2020 • Yasamyollari.com © • Tüm hakları saklıdır. Kaynak göstermek şartıyla tüm içerikleri kullanabilirsiniz.