Milli Savunma Üniversitesi
2 ay önce
2 ay önce

Milli Savunma Üniversitesi

Milli Savunma Üniversitesi ve MSÜ sınavına ilişkin yayınlanan 2021 Kılavuzunu ve Milli Savunma Üniversitesine giriş koşullarını sizlerle paylaşacağız.

Milli Savunma Üniversitesi

Milli Savunma Üniversitesi öğrencileri iki farklı kademede öğrenim görmektedir. Bunlar; harp okulları ve astsubay meslek yüksekokullarıdır. Harp okullarını kazanan öğrenciler subaylık eğitimine ve sınıflarına göre lisans eğitimlerine tabi tutulmakta olup eğitim süresi 4 yıldır. Astsubay meslek yüksekokullarını kazanan öğrenciler ise astsubaylık eğitimine tabi tutulmakta olup eğitim süresi 2 yıldır.

Milli Savunma Üniversitesi Sınavı

Milli Savunma Üniversitesi, her yıl üniversite adaylarının girmesi gereken YKS haricinde özel bir sınav yapmaktadır. Sınav için genel olarak her yıl ilkbahar aylarında tarih belirlenirken 2021 Kılavuzunda sınav için 04.04.2021 tarihi belirlenmiştir. Bu sınavda öğrenciler; Türkçe dersinden 40 soru, Tarih dersinden 5 soru, Coğrafya dersinden 5 soru, Felsefe dersinden 5 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi/İlave Felsefe dersinden 5 soru, Matematik dersinden 40 soru, Fizik dersinden 7 soru, Kimya dersinden 7 soru, Biyoloji dersinden 6 sorudan sorumlu olacaklardır. Sınavda sorulacak toplam 120 soru için 135 dk. süre verilecektir.

Milli Savunma Üniversitesi Sınavı Başvuruları

Milli Savunma Üniversitesi Sınavı başvuruları ais.osym.gov.tr adresinden 27.01.2021-23.02.2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınav için ödeme yapılacak tutar 110 TL olarak belirlenmiş olup ödemeyi kamu bankalarının ATM lerinden ve odeme.osym.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. 27 Ocak ile 23 Şubat tarihleri arasında başvurularını yapacak olan adaylar için son ödeme günü 24 Şubat 2021’dir. Bu tarihler arasında başvuru yapmamış olanlar için geç başvuru ve ücret ödeme günü 03.03.2021 günü olup yatırılacak ücret 165 TL olarak belirlenmiştir. “Aday İşlemleri Sistemi” için daha önceden şifre almamış öğrenciler yaşadıkları şehirlerdeki ÖSYM bürolarından 10 TL ödeme yaparak şifre alıp başvuru yapabilirler.

Milli Savunma Üniversitesi Kılavuzunda Geçen Önemli Noktalar

 • Harp Okulları için;

a)2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine girmeleri gerekmektedir (2020-YKS TYT        sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar ÖSYM’nin belirlediği diğer şartları taşıması halinde 2021-YKS TYT oturumuna                  katılmayabilirler ancak, MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar).

b)2021 YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) girmeleri gerekmektedir.

 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için; 2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir (2020-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar ÖSYM’nin belirlediği diğer şartları taşıması halinde 2021-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler ancak, MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar).
 • Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.
 • Harp Okulları için 2021 yılı YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ne girmeyen veya 2020-YKSTYT puanı 200 ve üzerinde olmayan adaylar ile Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) girmeyen; Astsubay Meslek Yüksekokulları için ise 2021 yılı YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeyen veya 2020-YKSTYT puanı 200 ve üzerinde olmayan adaylar, hiçbir surette askeri okullara yerleştirilmeyecektir.
 • 2020-YKS-TYT puanını kullanmak isteyen adayların 2021-YKS başvuru tarihlerinde 2021-YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir. Ayrıca bu adaylar, Milli Savunma Bakanlığı’nın ve Milli Savunma Üniversitesi’nin YKS-TYT puanı için bir baraj puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.
 • ÖSYM Başkanlığınca yapılacak 2021 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2021-MSÜ) katılan adaylar, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini, Milli Savunma Bakanlığı tarafından adaylara duyurulacak tarihler arasında https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir (Belirtilen süre içerisinde internet sitesi üzerinden tercihini yapmayan adaylar, 2’nci seçim aşamalarına çağrılmayacaklardır.).
 • Aday yerleştirme işlemlerine esas olmak üzere;

a) Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak olan 2021-YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ne katılmış (2020-             YKS  TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar, 3 2021-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler ancak MSÜ teklifi                         doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.) ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma       Bakanlığınca belirlenecek 2021-YKS TYT taban puanı almış olmak,

b) Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak olan 2021-YKS TYT (2020-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış             adaylar, 2021-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler, ancak MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz                   önünde bulundurmalıdırlar.) ile 2021- YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2021-YKS Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden               MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak,

c) MSB tarafından belirlenecek olan taban puanı alamamış olan adayların, 2’nci seçim aşamalarına katılmış ve başarılı olmuş olsalar dahi       taban puanını alamadıkları okul türü için askeri öğrenci adaylıkları sonlandırılır.

ç) Ayrıca MSB tarafından Harp Okulları adaylarına YKS Başarı Sıralamaları için bir alt sınır koyulabilecek, bahse konu alt sınırın                      koyulması durumunda adayların alt sınırın altında kaldıkları okul için adaylıkları sonlandırılabilecektir.

 • Erkek Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 165 cm; Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak uygulanacaktır. Boy sınırının altında kalan adayların fiziki değerlendirme (2. Seçim Aşamaları) aşamasında adaylıkları sonlandırılacaktır.
 • Harp Okulları için 2021- YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2021- YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeyen veya 2020- TYT puanını kullanmak için 2021-YKS’ye başvuru yapmayan adaylar, hiçbir surette askeri okullara yerleştirilmeyecektir.
 • Tüm adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Adaylar, sahip olduğu HES kodunun ÖSYM sistemine kaydını ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (https://ais.osym.gov.tr) “PROFİLİM” alanında bulunan “HES KODU BİLGİLERİM” sayfasından yapacaklardır. Bu sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, bu sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir.

2020 Yılı Milli Savunma Üniversitesi Taban Puanları

 • Hava Harp Okulu: Sayısal Puan Türünde 326
 • Deniz Harp Okulu: Sayısal Puan Türünde 276
 • Kara Harp Okulu: Sayısal Puan Türünde 276; Eşit Ağırlık Puan Türünde 275
 • Astsubay MYO: Sayısal Puan Türünde 233; Eşit Ağırlık Puan Türünde 256

Saygıdeğer okurlarımız, MSÜ Sınavı gibi ÖSYM sınavlarına nasıl hazırlanacağınıza dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Başarılar…

KAYNAKÇA

Psikolojik Danışman Gökberk ÜSTÜNER

Paylaşın

En Çok Okunanlar
2020 • Yasamyollari.com © • Tüm hakları saklıdır. Kaynak göstermek şartıyla tüm içerikleri kullanabilirsiniz.