LGS, YKS, KPSS Gibi Sınavlara Nasıl Hazırlanmalısın?
3 ay önce
3 ay önce

LGS, YKS, KPSS Gibi Sınavlara Nasıl Hazırlanmalısın?

Merhaba sevgili okurlar, konumuz başımızın tatlı belaları sınavlar. Ne! Tatlı bela mı? Hadi canım diyebilirsiniz. Evet ben yine de tatlı bela diyorum, çünkü ülkemizde hayallerinize ulaşan yola çoğu zaman sınavlardan geçerek ulaşıyoruz. Evde sizden büyük birileri varsa hemen sorabilirsiniz. İyi ya da kötü herkesin bir sınav anısı vardır. Hepimiz hayatımızın değişik dönemlerinde, sınavlara girdik, bu sınavlar da bazen başarılı, bazen başarısız olduk. Şimdi sıra sizde, herkesin yaşadığı ama olağanüstü bir durum gibi anlattığı durumu siz de yaşayacaksınız. Yaşam uzun bir yoldur, sevgili arkadaşlar, bu uzun yolda inişler çıkışlar olacaktır. Sınavlar ise hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Sınavların isimleri bazen LGS bazen YKS bazen KPSS gibi farklılıklar gösterse de üzerimizde genel olarak aynı etkileri yaratır.

Sınavlar bazen çok can sıkar, rahat geçen eğitim hayatı birden bu sınavlarla bazılarımız için kabusa dönebilir. Öncelikle tüm sınavlar için, kendi hayatımız için önemli bir kural vardır. Basit ve kolay akılda kalan olumlu düşün, planlı yaşa’’. Evet “olumlu düşün, planlı yaşa” bir motto ve her şey bu mottoda saklı. Hayatımız boyunca aklımızdan çıkaramayacağımız kural, olumlu düşünme yapısıyla planlı yaşam sürmek, bence bu yolla birçok sorunun üstesinden gelebiliriz. Peki olumlu düşündük ve planlarımızı yaptık ama bunları nasıl uygulayacağız diyorsanız işte sahne sırası sizde, öncelikle sınavı kazanmak için gerçekçi hedefler oluşturmalısınız. Sonra bu hedefler doğrultusunda iyi bir plan yapıp çalışmaya başlamalısınız yoksa LGS,YKS ve KPSS gibi okyanusların ortasında rotasını kaybetmiş bir kayıkta boşa kürek çekersiniz. Bu noktada zorlandığınız takdirde öğretmenlerinizden ya da psikolojik danışmanlardan yardım isteyip destek alabilirsiniz.

Ben kimseden destek almadan bu işi yapacağım diyenler varsa da onlar için tavsiyem dikkatleri dağılıp planlarından şaştıklarında hedeflerini ve hayallerini düşünsünler. Plandan şaşarak bu hayallere ulaşmak ne kadar gerçekçi olur? Çalışmaya başladıktan sonra; tavan yapan o heyecan, stres ve bazen ortaya çıkan korku yerini sakinliğe ve özgüvene bırakacaktır. Unutmayınız! Sınav kaygıyı değil, bilgiyi ölçer. Yer yer yeniden stres yaşasanız da zamanla başa çıkmayı öğreneceksiniz, stresi yenmenin en iyi yolu bir an önce harekete geçmek ve hayal ettiğiniz hedefe ulaşmak için planlarınızı uygulamaktır. Elinizden gelen emekleri göstererek kazanmaya odaklanmalısınız daha önce de söylediğimiz gibi olumlu düşünmeyi kendinize ödev haline getirmelisiniz. Verimli çalışmalar yaptığınıza inanıyorsanız ve günlük hedeflerinizi tamamladıysanız kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Ödüller sizi motive edecektir. Tabi ki bu ödüllerin sizi planlamanızın dışına çıkarmayacak şekilde olması çok önemlidir.

Sınav bir mücadele sanatıdır. Olumlu ve planlı bir mücadelenin adıdır. Var olma ya da yok olma savaşı değildir. Başarıya sizleri ulaştıracak en önemli öge sizin emeklerinizdir. Sabırlı bir şekilde soğuk kanlılığınızı koruyabilirseniz başarıya ulaşacaksınız. Değerli olan sizlersiniz unutmayın, siz olduğunuz için sınavlar var ve hayatımızın birçok noktasında bu sınavlar var olmaya devam edecek. Düzenli ve planlı çalıştıktan sonra sınavlar sizin için panik ya da kaygı sebebi olmaktan çıkacak ve bu yaşam tarzınız sizi her geçen gün hedeflerinize ulaştıracak bir yol haline gelecektir.

 

Psikolojik Danışman Gökberk ÜSTÜNER

Paylaşın

En Çok Okunanlar
2020 • Yasamyollari.com © • Tüm hakları saklıdır. Kaynak göstermek şartıyla tüm içerikleri kullanabilirsiniz.