İç Stres Nedir

İç Stres Nedir? Nasıl Yenilir?

İç Stres: Bireyin mevcut yaşantısında standardın üstünde heyecan öfke gibi duyguları yoğun yaşaması durumudur. İç stres mevcut performans seviyenizin düşmesine sebep olacaktır. Bu sebeple iletişim becerilerinizin olmasına rağmen kekeleyerek ve yutkunarak konuşmanıza sebep oluyor. Bu durum herkeste yaşanıyor ve günümüzde yaşanılan bu durum bir hastalık olmamakla beraber tamamen bireysel yargıya bağlıdır. Bireyin mevcut heyecanını standarda indirmesi elbette kulağa çok zor gibi gelmektedir. Fakat imkânsız olduğunu söyleyemeyiz, Birey mevcut kararlılığı ile bu yükün altında ezilmekten kurtulabilmektedir.

 

İç Stres Hangi Alanlarda Karşımıza çıkmaktadır.

İç stres başta hayatımızdaki ilişkilerde karşımıza çıksa da hayatımıza dahil olan bir çok konuda karşımıza çıkmaktadır. Karşımıza çıktığı aşanları maddeleştirmek gerekirse;

 

  • Ailedeki Duygusal İlişkilerde Karşılaşılan olumsuzluklarda,
  • Sınıfta bir arkadaşımızın bizi eleştirmesi durumunda,
  • Patronumuzun bizi yargısal bir şekilde rencide etmesi,
  • Sunum yapacağınız zaman,
  • Ve hayatınızla ilgili önemli bir sınava veya kararı verme konusunda,

 

Bireylerin mevcut iç stresinin maksimum seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu durum etkili stres yönetimiyle çözülecektir. Fakat bunun için bu iç strestin farkındalığının sağlanması önemli bir unsur olarak değerlendirilir. Stres anksiyete bozukluğuna sebebiyet vererek konuşma ve mimikler üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Ama birey bu faaliyetlerin farkındalığını sağlarsa yukarıda saydığımız alanlarda büyük bir problem yaşamayacaktır.

 

İç Stresi Arttıran Etmenler

Hızlı Konuşmak

Almanya Berlin üniversitesi 1992 yılında yapılan araştırmaya göre sunum esnasında hızlı konuşan bireylerdeki iç strestin yavaş konuşanlara oranla daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Hızlı konuşmak sunumunuzu çabuk bitirmenizi sağlayabilir. Fakat mevcut şartlarda yapacağınız kelime telaffuzunda hataya sebep olacaktır.

 

Heyecan Kontrolünün Sağlanamaması

Bu faktör tek başına bir makale konusudur. Ama özetlemek gerekirse bireyin çok heyecanlanması ve bunun kontrolünü sağlayamaması iç stresini arttırarak yapılan işin performansında düşmeye neden olacaktır.

 

Mevcut konuya hazırlıksız olunması

Hazırlıklı olmanız 0,60 oranına kadar iç stresinizi azaltacak temel bir unsurdur. Yapacağınız provaların tekrar sayısı iç stresinizin ortaya çıkmasıyla ters orantılıdır. Ama mevcut hazırlık yapılmazsa yine faktör sebebiyetiyle başarısızlıktan bahsetmek mümkündür.

 

İç Stresini Azaltan Etmenler

Nefes Egzersizleri Yapın

Nefes egzersizleri yaparak gevşemeye çalışın mevcut sunum performansınızdaki iç stresin azaldığını göreceksiniz diyafram nefesi almanız heyecanınızı dindirerek kan basıncınızın normal seviyeye inmesini sağlayacaktır.

 

Programlar yaparak tekrar sayınızı arttırın

Mevcut konulara ilişkin saatleri olan ve uygulayabileceğiniz bir çalışma programı oluşturun bu ise yapacaklarınızın kesin çizgilerle karıştırılmasının önüne geçecektir.

 

Konuşmanızı yazılı hale getirin

Konuştuğunuz metinleri yazılı hale getirmeniz durumunda hata payınızı azaltacak standartlar konuşmalar yaparak heyecan seviyenizi düşürmüş olacaksınız. Konuşma metninizi Word dosyasına yazarak çıktı almanız hem konuşacaklarınızı gözden geçirmeyi sağlayacak hem de sıralı ve planlı bir konuşma yapmanızı sağlayacaktır tabii en temel faktör olan iç stresin düşmesine neden olacaktır.

 

Sınavınıza çalışırken program oluşturun

Bu madde öğrenciler içindir. Bu yazıda da kısa bir şekilde ele alınacaktır. Öğrenciler başarısızlıktan şikâyet etmektedir. Başarı disiplinle ve aktif bir programla gelmektedir. Uygulanabilir program yaparak sınavda meydana gelen iç streslerini düşürebilirler.

 

Seminer yapacaksanız ilk önce ev halkına sunun

Seminer mevcut katılımcı sayısı fazla olan bir toplantı türü olarak değerlendirilmektedir. Seminerde iç stresinizin düşük olması adına yapacağınız konuşmayı ev halkındaki kişilere bakarak söylemeye çalışın pandemi koşullarında sunum stresi bir nevi azalmış olabilir. Ama bu ileriki sürede sunum yapmayacağınız anlamına gelmemektedir. Online ortamda bile kalabalık bir toplantı odasında sunum yapmanız iç stresiniz artabilecektir.

 

İç stres faktörü bireye bağlı iyileştirilebilir bir durumdur. Burada sizlere dar anlamda bir iç stres konusunu ele aldık, bu yazının temel amacı heyecan duyan bireyin heyecanın olumsuz bir durum olduğu değil kontrol edilebilecek bir faaliyet olduğu sonucuna varılabilmektedir.

 

Paylaşın

En Çok Okunanlar
2020 • Yasamyollari.com © • Tüm hakları saklıdır. Kaynak göstermek şartıyla tüm içerikleri kullanabilirsiniz.